Navštivte nás osobně, nakupte a odpočiňte u vína

Navštivte Vinárnu s galerií, ochutnejte nová vína při degustacích, využijte prostory k uspořádání oslavy, rautu či firemní akce

Valentýn v MV

Co?
OCHUTNÁVKA RŮŽOVÝCH VÍN

Kdy?
VE STŘEDU NA VALENTÝNA OD 19,00 HODIN

Kde?
V MORAVSKÉ VINOTÉCE V KR.POLI NA MOJMÍRÁKU Č. 26

Kdo?
VINAŘSTVÍ JAKO VINSELEKT MICHLOVSKÝ Z RAKVIC, MARIAN VRBA Z MUTĚNIC, TRÁVNÍČEK & KOŘÍNEK Z HNANIC, ČERVINKA Z HORNÍCH VĚSTONIC, BÍZA Z ČEJKOVIC, PETR MARADA Z MIKULČIC, STANISLAV KONEČNÝ Z ČEJKOVIC, MACHOVSKÝ Z VRBICE A HLINECKÝ Z ČEJKOVIC

POZOR!
PÁNOVÉ, PRO VÁS JE VSTUP NA DEGUSTACI ZA 250 KČ, DĚVČATA JEJ MAJÍ ZA  [ ... ]

Čtěte dál »
Orientujete se ve víně? 2. díl - Jak vína rozdělují sommeliéři
Orientujete se ve víně? 2. díl - Jak vína rozdělují sommeliéři


V prvním díle jste se dočetli, že dělení vín může být úplně jednoduché, ale i složité. Záleží, jak jej pojmete. Popsali jsme základy dělení vína. Dnes se dozíte, jak se orientovat v rozdělení vín podle vinařského zákona, a jak víno dělí sommeliéři či restauratéři. Přečtěte si 2. díl.

Čtěte dál »

Sada vín.
Nákup vína je zábavnou a radostnou událostí, znamenající pro většinu mužů totéž, co nakupování oblečení pro většinu žen. K nakupování vín můžete přistupovat téměř bez přípravy, nebo naopak po přípravě velmi důkladné a podrobné. Záleží na účelu a použití kupovaných vín. Přečtěte si, jak víno nejlépe nakupovat.

 

Nepřipravené vás obvykle zastihne nákup vína určeného jako doprovod k domácí večeři nebo víkendovému obědu. Tou druhou možností je cílený nákup vína pro archivaci nebo dokonce pro investiční účely.

 

Oba způsoby zakoupení vína však spojuje jedna důležitá záležitost, a tou je péče o právě nabyté víno, ať už se jedná o jednu láhev nebo o několik kartonů.

 

Při nakupování vína přemýšlejte, z výlohy ne

 

Určitě by vás nemělo napadnout koupit si v malé samoobsluze láhev vína, která stála za skleněnou výlohou, vystavená řadu měsíců slunečnímu svitu. A stejně tak vás nesmí napadnout přepravovat láhev drahého vína, do té doby uskladněnou v přítmí sklepa vinotéky, autem, rozpáleným letním horkem.

 

O právě zakoupené víno se musíte starat už od zaplacení u pokladny. Tedy – co nejrychleji domů, a pak s ním ihned do police na víno ve sklepě. Nemáte-li, tak lahev uložte do chladničky na víno v pokoji, nebo alespoň do chladničky na potraviny v kuchyni.

 

Pozor na teplotní šok vína

 

Nejhorší pro transportované víno jsou teplotní šoky, tak je třeba myslet i na ně. Nebudete proto nakupovat už ráno, abyste pak láhev přes den nechali v autě či ve vytápěné kanceláři.

Stejně tak v létě nešupnete víno přímo do chladničky, ale necháte jej pár hodin stát na zemi ve spíži.

 

Kolik Celsiů? Jak kdy

 

Nejlepší skladovací teplota je okolo 10 °C, řekněme v rozmezí 8 až 12 °C, v horším případě i 6 až 16°C. Neměla by však překročit 20 °C a klesnout pod 5 °C. Pokud ve vašich prostorách pro uložení vína dochází během roku ke změnám teploty, mělo by být kolísání co nejpomalejší.

 

Jiná kvalita, jiná odolnost

 

Jistou roli ve schopnosti odolávat nepříznivým podmínkám hraje také kvalita uskladněného vína. Od obyčejné bílé „jakostky“ nebo dokonce „sudovky“ v PET lahvi nemůžete čekat totéž, co od měsíce školeného silného červeného s 13 % alkoholu a vysokým obsahem tříslovin. Takové už něco snese a přitom to máte v ceně.

 

Co s rozpitou lahví?

 

To samé, jako v předchozím odstavci, platí i u nedopité láhve. Kvalitní vína vyšších přívlastků, často se zbytkovým cukrem nebo vysokým alkoholem, vydrží pár dnů bez jakýchkoli negativních změn. Často se stává, že se jejich chuťové vlastnosti dokonce zlepší. Tuto důvěru ovšem poskytněte jen vínům od renomovaných výrobců. S běžnými víny raději neexperimentujte. U takových naopak ideální skladovací podmínky ve vlastním zájmu dodržujte až bedlivě.

 

Rozpitým lahvím s vínem bude lépe v chladnu. Nenechávejte je proto do druhého dne stát jen tak v obýváku na stolku nebo dokonce v kuchyni u sporáku.

 

Z podzemí na povrch

 

V minulosti vinaři víno vyráběli i skladovali zásadně v podzemí. Dodnes jsou staré sklepy pod historickými budovami velmi atraktivní, ale už jen jako turistická zajímavost. Víno se před desítkami let přestěhovalo na povrch, a většina se ho vyrábí v klimatizovaných halách.

 

Stejně tak je tomu se skladováním vína u malospotřebitelů. Dobrý sklep pod domem je sice stále k nezaplacení, ale využijí jej především sběratelé a vášniví fandové vína. Ti, kteří vypijí řádově desítky až stovky lahví ročně, je potřebují mít více při ruce, a u dražších či raritních vín i na očích.

 

K tomuto účelu slouží nejrůznější stojany na víno a regály na víno, které jsou součástí bytového interiéru, často jako vkusné solitérní kusy nábytku.

 

Když na ni máte, pořiďte si chladničku na víno

 

Chladničky na víno a skříně na víno s prosklenými dveřmi jsou nejluxusnější formou skladování lahví. Klimatizované prostředí s nastavitelnou teplotou v jejich vnitřních částech umožňuje skladovat v jednom prostoru jak bílá vína při 10 až 12 °C, tak červená třeba při 16 °C. Největší výhodou je, že takto uložené láhve jsou pro vás neustále připraveny k pití.

 

Když na to nemáte, myslete dopředu

 

Pokud nevlastníte komfortní chladničku na víno, musíte myslet více dopředu. Skladujete-li víno při vyšší teplotě, nesmíte zapomenout dát před konzumací láhev vychladit.

 

A jestliže naopak uchováváte lahve vína v chladničce, myslete na jejich včasné vyjmutí z lednice. To chce trochu zkušeností a praxe, takže se vám ze začátku může stávat, že bílá vína nakonec pijete příliš teplá, a červená zase studená.

 

Mají vína ležet nebo stát?

 

Při krátkodobém skladování mohou láhve vína klidně stát, při uchování na dobu delší než týden je raději uložte do vodorovné nebo mírně šikmé polohy.

 

Ale o těchto podrobnostech se zmíním až v příštích dílech našeho povídání o víně.

 

Pečujte o víno už od nákupu, a užijete si jej v jeho nejlepší kondici a formě.

 

Autor: Ing. Luděk Machala
sommelier Moravské Vinotéky
Absolvent VŠZ Brno a celoživotní ctitel dobrého vína. Certifikovaný sommelier. Jako odborný průvodce vinařských zájezdů projel za více než 20 let téměř celou vinařskou Evropu. Kromě vína miluje i historii, literaturu, plavání a pěší turistiku.

Moravská Vinotéka

Virtuální prohlídka vinotéky

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi est justo, scelerisque sit amet sodales in, fermentum non justo. Mauris elit dolor, adipiscing eget quam vel, pellentesque mollis leo. Praesent velit nulla, laoreet non...

Vstoupit do vinotéky